Na internetových stránkach ministerstva hospodárstva sa v najbližších dňoch objaví celý text zmluvy, s výnimkou príloh, ktoré sú podľa slovenského zákona obchodným tajomstvom. Ministri o tom včera rozhodli jednomyseľne.
Svojím rozhodnutím idú proti želaniu investora. Predstavitelia automobilky už v apríli ministrovi hospodárstva Pavlovi Ruskovi napísali, že "Hyundai/Kia nezvykne zverejňovať zmluvy". Nemenovaný člen manažmentu spoločnosti nedávno SME potvrdil, že zverejnenie zmluvy si v Soule neželajú.
"Ich súhlas sa dotýkal len častí týkajúcich sa verejných financií a nakladania so štátnym majetkom," povedal Rusko, ktorý svojich kolegov vo vláde varoval pred rizikom zverejnenia celej zmluvy.
"Investor to môže chápať ako porušenie obchodného tajomstva. A je potom na ňom, aké kroky zvolí," povedal. Podľa materiálu ministerstva hospodárstva vláda poruší samotnú investičnú zmluvu tým, že ju zverejní.
Opačný názor má minister spravodlivosti Daniel Lipšic. "Z môjho pohľadu nemá táto alternatíva žiadne riziká. Vyžaduje ju zákon." S výsledkom môže byť Lipšic spokojný, pretože práve on presadzoval čo najširšie zverejnenie. S Ruskom sa pre zmluvu dostali začiatkom týždňa do ostrého sporu.
O zverejnenie zmlúv požiadal koncom júna parlament. Za uznesenie vtedy hlasovalo 87 poslancov. Premiér Mikuláš Dzurinda im pravdepodobne už dnes zašle text zmluvy.
Ide o prvý veľký prípad od volieb, keď si poslanci týmto spôsobom presadili svoju požiadavku.
"Je to aj víťazstvo parlamentnej demokracie, pretože nešlo o opozično-koaličnú otázku. Som rád, že sa vyhovie tomu, čo sme chceli," povedal predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos, ktorý dúfa, že "aj v ďalšom období bude vláda akceptovať uznesenia poslancov, čím sa parlament ako taký posilní".
Spokojný je aj predseda parlamentu Pavol Hrušovský. "Vníma to tak, že parlament splnil svoju kontrolnú úlohu," povedal Hrušovského hovorca Michal Dyttert.
"Konečne bude dodržaný zákon. Je to zadosťučinenie právnemu štátu," povedal poslanec Smeru Róbert Madej, ktorý uznesenie parlamentu inicioval. Rozhodnutie vlády potešilo dokonca aj poslanca za SDKÚ Tomáša Galbavého, ktorý Madejovo uznesenie kritizoval. "Od počiatku som bol názoru, že vláda bude musieť zosúladiť požiadavku parlamentu s Obchodným zákonníkom. Nepochyboval som o tom."